Příprava auta na zimu

V letních měsících automobil nevyžaduje natolik zvýšenou pozornost, jak je tomu v zimním období. A především veškerá důležitá příprava je mnohdy opomíjena.
 
Nutnost přezutí na zimní pneumatiky
 
Ze zákona je přezutí povinností každého řidiče. Mnohdy bývá podceňováno, zejména jestliže venkovní teploměr nenasvědčuje výrazné změně. Když však paní zima udeří, je zcela vše jinak. I když zimní obutí nezaručí veškerou bezpečnost, nicméně na sněhu, vlhkých či namrzlých silnicích disponuje výrazně lepšími vlastnostmi než letní pneumatiky.
 zasněžený jeep
Kontrola chladicí kapaliny
 
Výdrž je maximálně po dobu tří let. Především starší pak může zamrzat v zimě a činit problémy, rovněž nemalé finanční výdaje. V případě nové chladicí kapaliny je reálná výdrž až do mínus třiceti stupňů Celsia. Adekvátní je ještě přidat speciální nemrznoucí směs. V případě výměny kapaliny doma, je třeba mít na paměti, že zakoupený koncentrát musíte zředit v předepsaném poměru. Různé typy chladicích kapalin není vhodno míchat dohromady.
 
Výměna brzdové kapaliny
 
Provádí se každé dva roky. Každopádně je vhodné a nutné zkontrolovat stav i bod varu. Kapalina často absorbuje vzdušnou vlhkost, tím je tak bod varu snížen. Především v zimním období je třeba počítat s větším výskytem vlhkého počasí a tím tak s rychlejším znehodnocením kapaliny.
 horská silnice
Nezapomeňte na akumulátor
 
Svízel zimních rán v podobě startování automobilu. Hlavně při časové tísni, kdy spěcháte do práce či vezete děti do školy, je nemilou záležitostí. Je důležitá kontrola akumulátoru. Nejlepším řešením je naplnit baterii na maximální kapacitu a zároveň prověřit během sychravého a zimního počasí. Při mrazech může ztratit až polovinu kapacity.
 
Náležitou péči potřebuje i lak
 
Neopomíjet ani drobné škrábance. Vozidlo je rovněž potřeba pořádně umýt, navoskovat a případně provést nástřik podvozku proti korozi. Téměř v každé myčce je tato služba dostupná. Mnohdy opravny automobilových značek disponují rozsáhlou nabídkou služeb v rámci kontroly automobilu před zimou. Některé tuto službu nabízejí i zdarma.