Výrobce automobilů zajímá, zda zákazníkům voní interiér vozu

Zápach se dá jednoduše změřit

Může to znít poněkud přitažené za vlasy, ovšem zápach je měřitelnou veličinou. Pochopitelně není zanesena v soustavě jednotek SI, ovšem svůj význam má. V automobilovém průmyslu se s ní setkáváme poměrně běžně v situacích, kdy výrobci ladí interiér vozidel pro citlivého zákazníka. Že i zápach dokáže nejednoho zájemce v autosalonu odradit, prokazují statistické výzkumy.
jízda v autě
Obecně je posuzování zápachu uvnitř vozů alchymistickou dílnou. Automobilky se snaží na zákazníky působit především uvnitř kabiny vozu, ostatně, je to zpravidla to první, co nás zajímá – jak je vozidlo pohodlné při sezení, jak jednoduše se ovládá, a jak se uvnitř cítíme. Pochopitelně, že nás zajímají i technické parametry, ale ty obstarává komplexní technologie pohonné jednotky, karosérie a podvozku a v průběhu jízdy nemyslíme zrovna na to, jak se otáčí kliková hřídel, jak se pohybují vačky, jak cirkuluje chladicí kapalina, a jak se třou pneumatiky o povrch vozovky. Zajímá nás dopravní situace, ovládací prvky, volant, řazení, hlučnost v kabině, teplota v kabině, dostatek prostoru kolem sebe a také – také pochopitelně vůně.

Pachy se měří v olfech

Vůní potahových materiálů sedadel, plastových dílů, kůže a koženky se zabývají produktoví manažeři. Ti také najímají specialisty – osoby mimořádně citlivé na čich. Existuje pak celá komplexní tabulka různých pachů, které se definují tzv. standardizovanou pachovou jednotkou 1 OLF. Ta je pojmenována po jistém dánském výzkumníkovi Ole Fangerovi, který se více než 30 let zabýval pachy uvnitř budov.  Zjednodušená podoba zápachové tabulky vypadá následovně:
1 OLF – to je v klidu sedící člověk, dospělá osoba, která se sprchuje průměrně 0,7 x denně, a jejíž povrch kůže zaujímá plochu minimálně 1,8 m2.
6 OLF – sedící člověk, který je středně silným kuřákem, a který nekouřil zhruba 6 hodin.
10 OLF – dospělý člověk, který absolvoval lehký strečink, půl hodiny pěší lehké chůze, nebo 5 minut jízdy na kole.
25 OLF – těžký drogově závislý kuřák, který vykouřil cigaretu před 15 minutami.
45 OLF – trénovaný atlet po atletickém výkonu (běh na 100 m, skok o tyči, skok do dálky atd.)
dívka s květinou
130 OLF – extrémně zanedbaný bezdomovec, jehož oděv je nasáklý močí, alkoholem, cigaretami a nečistotou za předpokladu, že jeho pokožka nepřišla do styku s pitnou vodou déle než 1 rok.
0,6 OLF – pryžové těsnění
0,4 OLF – umělá polyesterová vlákna
0, 01 OLF – čistý opracovaný mramor
0 OLF – destilovaná voda