Business

Obří investice do výroby čipů

Světoznámá firma Bosch má dlouhodobou historii. Byla založena již v roce tisíc osm set osmdesát šest. Kdo ji založil je jasné již z názvu, ale pro jistotu, byl to muž jménem Robert Bosch.

Firma se specializuje na vše, co má elektromotor, nebo motor vůbec. Nejznámější je jejich elektrické nářadí, například vrtačky, které oproti našim vrtačkám Narex byly o hodně lepší.
Vrtáky do vrtačky

Firma nyní sídlí ve Stuttgartu a vloni (2018) měla obrat přes sedmdesát osm a půl milionu eur. Takže žádný nováček, ani žádný nezkušený novic.

Je známo, že má Bosch továrny po celém světě a zaměstnanců tři sta sedmdesát pět tisíc. Na webu najdete i jejich počty kolik ve kterém státě. Tato zkušenost se ukázala velmi dobrá, ale přesto další obří investice této firmy zůstane doma v Německu.

Budete-li někdy přistávat v Drážďanech letadlem, tak uzříte obrovskou zastavěnou plochu. Není to součást letiště, ale jiný objekt a patří popisované firmě.

Vrazila do něj jednu miliardu euro. A budou se zde montovat a vyrábět polovodiče a čipy, které úzce spolupracují s airbagy v automobilech. On je totiž každý na nich závislý.

Vybavení aut se bude totiž ubírat právě směrem k čipům a automatizaci vůbec. Elektroniky už bude jen a jen přibývat, a nejen v automobilovém světě. To ve firmě Bosch moc dobře vědí, a také vědí jak, a do čeho se investice vyplatí. Budoucnost je právě zde a je jejich. Vždyť i chytré domácnosti, ledničky, televizory, prostě skoro vše bude jejich výrobky potřebovat. Jen u aut prý bude čipů za skoro dva tisíce dolarů.
Deska s čipy

Navíc se Bosch může pochlubit velkolepým objevem, a to tak zvanými SiC mikročipy. Jsou vyrobeny zčásti z karbidu křemíku a omezují i tepelné ztráty. Tyto se však nebudou dělat v nových objektech, ale ve starších v Reutlingenu.

A na závěr ještě něco k velikosti. Maličké čipy se budou vyrábět na ploše, kterou jste viděli z letadla, a to je plocha velká stejně, jako má čtrnáct fotbalových hřišť.