Je důležité umět ochránit nejen sebe

Ne každý má dost fyzických sil, aby dokázal čelit případnému útoku. Určitě je dobré znát nějaké ty triky a chvaty a v případě potřeby je použít, ale jsou i jiné prostředky na obranu, mezi hodně používané patří paralyzér. Názory na použití těchto obranných pomůcek se liší.
bojová umění.jpg
Bránit se můžete různě, pokud jste jedinec, který pravidelně sportuje a má slušnou fyzičku, k odstranění útočníka vám to postačit může. Ale ženy nebo starší, slabší lidé se tímto způsobem neubrání a právě jednou z možností pro ně je použít prostředky na obranu. Pokud nejste majitelem zbrojního průkazu, obrana tímto typem zbraně nepřichází v úvahu už i proto, že byste se dostali do křížku se zákonem. Pro obyčejného člověka jsou tu na obranu tzv. nesmrtící pomůcky.
Kromě sprejů, plynových pistolí a různých alarmů se lidé při výběru rozhodují pro elektrický paralyzér.
Někdo má za to, že tento druh obrany moc účinný není, že protivníka nejen nezastraší, ale ani ho, alespoň na určitý okamžik, nezpacifikuje tak, aby napadený mohl utéct a přivolat pomoc. Jak je to ale opravdu a je dobrý nápad, pořídit si elektrický paralyzér? Principem tohoto zařízení je šok, který je způsoben elektrickým výbojem přímo na tělo útočníka bez ohledu na to, zda je to přímo na holé tělo nebo přes nějakou překážku (oblečení). Elektrickým paralyzérem se můžete ochránit účinně i před útočícím psem.
ochrana proudem.jpg
Co se týká tvaru, paralyzér vypadá jako obyčejná krabička z umělé hmoty se spínačem a elektrodami, jako zdroj slouží baterie o devíti voltech, některé typy na první pohled vypadají jako pistole, na rozdíl od klasického tvaru jsou více nápadné a hůře se maskují pod oblečením. Paralyzér pořídíte v cenových relacích od 300,- do 1 500,- Kč.
Tasery (paralyzéry) fungují na dálku a jsou určeny pro použití vojákům a příslušníkům policie, jejich účinek je takový, že útočníkovi způsobí ochromení nervů a ten pak není schopen pohybu.