Domov

Proč je retro a vintage styl v takové oblibě i v bytovém designu

V nostalgických vzpomínkách se objevují jen ty dobré zprávy

Retro styl je velmi často spojován s obdobím socialismu, tedy zejména s dobou mezi šedesátými a osmdesátými léty minulého století, ale také s dobou let devadesátých, kdy již změna společenského řádu byla realitou. Kdybyste si z tohoto období „vytáhli“ některé negativní události např. z černých kronik a pořadů z archivů Veřejné bezpečnosti, možná se budete překvapeně oklepávat a ošívat s tím, že tohle přece v té době nebylo možné. Ano, bylo, tehdy pouze neměli lidé tolik technických možností k realizaci trestných činů, ale v zásadě se tyto jevy vyskytovaly.

retro kuchyně

V lidské povaze je na tyto nepříjemnosti zapomínat, odhazovat je za sebe a přijímat jen to dobré, co nás potěšilo, co nám udělalo radost. A proto je také nostalgie přirozenou součástí života, kdy si v mysli přehráváme to, co jsme sami prožili a co jsme vnímali jako něco, co nás naplňuje štěstím.

retro styl

Retro styl nám zkrátka připomíná naše dětství, mládí a dobu, do níž bychom se třeba i rádi vrátili a prožili jí jinak, změnili její náboj a vytvářeli realitu podle poněkud odlišného modelu. I když ovšem nemůžeme vrátit čas a zasáhnout do historie, můžeme onu historii měnit alespoň doma ve svých příbytcích. Každý, kdo si pořídí retro nábytek – komodu, stůl, postel či skříň, něco takového dělá – alespoň zčásti se situuje do té doby a prožívá tamní realitu v přítomném okamžiku.

Kdo tu dobu neprožil, může jen hádat

Retro má význam zejména pro toho, kdo si připomíná dobu, kterou sám prožil, ale kupodivu se o retro i vintage styl zajímá mladá nastupující generace, která ji může znát jen z doslechu. Tehdy velmi záleží na tom, jak mladým lidem vysvětlujeme a zobrazujeme onu dobu, která neměla jen negativní rysy, jak je nám mnohdy zkresleně předkládáno v médiích, ale bylo v ní i něco, co za ty vzpomínky určitě stojí. Máte-li k retro stylu vřelý vztah, můžete oslovit s prosbou i bytového designéra s návrhy interiérů v Praze, aby vám pomohl s vašimi požadavky a vyplnil tak vaše sny.