Online

Co pro nás znamená voda


Teď v období zimy není problém s vodou tak ožehavý, ale v letním období, kdy i u nás přesahují teploty přes třicet pět stupňů Celsia ve stínu, jedná se o problém docela urgentní. Je pravda, že v poslední době se problém s vodou pomalu a postupně prohlubuje. Odborníci zdůrazňují, že v letním období byl problém s vodou vždy. Jednoduše, v létě, kdy slunce svítí, odpařuje se vody více, než jí stihne napršet. V létě sice můžeme často pozorovat bouřky, které přinesou někdy i docela velké množství vody, která může způsobit nemalé škody. Jenže se jedná o jednorázovou průtrž, která steče a nemůže dosáhnout do hloubky proschlé země.

bubliny ve vodě

Velmi významným faktorem, který v dřívější době tlumil problémy s dostupností vody, byly vlhké zimy. Zimy byly běžné v tom, že od pozdního podzimu se teploty nevyhupovaly nad nulu a na zemi ležela po celou dobu sněhová přikrývka. V dnešní době nejen, že teploty nedovolují sněhu, aby vůbec napadl, natož vydržel, ale také se ani neobjevují srážky, díky kterým by byla země svlažena. Takže ani zima nedoplní ztracené zásoby vody, vstupujeme tak do nového roku jen s dalším a větším nedostatkem. U nás je tento problém ve fázi, že se o něm začíná veřejně mluvit, ale dopady na náš praktický život ještě nemá.

potrubí

V některých zemích se ale začínají objevovat vyhlášky, které omezují odběr vody domácnostmi nebo předepisují dobu, kdy voda neteče vůbec. Proto bychom se měli zamyslet nad tím, co můžeme udělat pro to, abychom s vodou šetřili. Jedním ze zajímavých drobných tipů je to, že si můžeme ráno odpustit vody, kterou budeme přes den pít, takto se vyhneme odpouštění teplé nebo vlažné vody, kterou pít nechceme. Nebo také podrobit svou domácnost detekci úniku vody. Jen to, co unikne může být poměrně velké množství a zjištění úniku bude nejen šetřit vodu, ale taky Vaši peněženku.